Online 105 uživatelů Přihlášení | Registrace | Zaslat heslo | Prohlížení bez přihlášení

 

Stoka [ ID: 29503 ] - [ Životní styl / Různé ]
1 / 30
Mini Home
Nekdo ma blby kecy tady, nekdo zase tam. Ja mam svou soukromou stoku, tak nikoho nikde neotravuju.
ETERNITY   21:23:32 04.02.2024
Nechali mě podepsat hypotéku, kterou budu splácet do sedmdesáti let.
Jen tak. Bez mrknutí oka. Do sedmdesáti.

Dlouho nespuštěný počítač v pravém dolním rohu hlásí "Váš systém může být ohrožen."
Nutí mě to zvednout hlavu k oknu a hledět do toho divného světa tam za sklem.
A poslední, na co bych teď myslela, je Windows.
ETERNITY   20:17:32 14.01.2024
Těším se, až se jednou pospojují všechny moje kousky
a já konečně pochopím, proč jsem vlastně dělala, co jsem dělala, a dělám, co dělám.
Jednou to bude všechno dávat smysl.
Ale dnes, dnes ještě musím dokreslit ty zasraný technický výkresy hřídele.
ETERNITY   15:55:27 24.10.2023
Zas se mi jednou potvrdila teorie, že v posteli jsou lepší ti méně nápadní, zatímco tam, kde jde ego napřed, je lepší hledat přednosti jinde.
Jenže pak jsem téhle myšlenky plná. Vracím se k ní na ulici, cestou na úřad, v autobuse, v obchodě.... a to se pak chtě nechtě koukám na ty nenápadné a oni se někdy podívají na mě a pak uhnou pohledem a kdesi mezi regály si kontrolují, nemají-li něco na triku nebo nedejbože na čele... Proč se na ně proboha ta baba takhle dívá...
A já se už už nadechuju a chce se mi říct "Pane, nevěřil byste, jaké máte dneska štěstí..."
Ale pak si vzpomenu, že jsem nápadná, extrovertní a egoistická.
ETERNITY   17:16:58 23.10.2023
Zahradní

Usrkl kafe a vyhlédl z okna. Měl by něco dělat. Podzimní zahrada vyčítavě proháněla po zemi své spadané listí. Z obýváku k němu doléhal zvuk televize, jinak byl doma sám. Manželku s dětmi poslal za bratrem do zahraničí. Byla divná doba. Měl by teď ze země sbírat jabka, moštovat, zazimovat růže... měl by teď dělat spoustu věcí, ale nechce se mu. Navíc... když tu není žena, nikdo na něj přísně nekouká a nikdo ho do ničeho nenutí.
Musí se donutit sám. Rázně zaklapl víko notebooku, vedle něj položil hrnek od kafe. Logr v něm bude stát, dokud nezezelená. Vstal a z věšáku vzal svetr. Venku je přece spousta práce.
Přede dveřmi založil ruce v bok a přemýšlel. Jabka. Suchý strom. Vyčistit rýny. Kde začít. Televize. Co když hlásí něco nového? Dřevo. Nasekat. Nejraději by pročítal diskuse na internetu. Naházet pár lopat drti na příjezdovku. Drť je za šopou a kolem ní hustá vysoká tráva, tam se to sekačkou nedá vzít. Někde v šopě by ale měla být kosa.
Kosu nenašel, ale z háku sundal trochu pokroucený srp. Vyklepal jej a s pocitem dobře odvedené práce jej zase pověsil. Dobrý začátek. Udělal alespoň něco.
Bylo teprve kolem čtvrté odpoledne, když se posadil zpátky k televizi, počítač otevřený vedle sebe na gauči. Jenže už je chladno a stmívá se brzy. Zítra je taky den.
Když se ráno protáhl v posteli, něco ho zastudilo u ramene. Napřed se jen zmateně ohlédl, pak ale jak pružina vyskočil z postele. Cotodopr... Pokud věděl, nic nepil, ani nebyl náměsíčný. Přesto vedle něj na polštáři ležel srp. Štítivě ho chytl z konec rukojeti a vyhodil z baráku, dopadl do záhonu brčálu. Dneska se bude raději věnovat tomu moštu.
Napřed ale zvedl víko notebooku. Ani ho nevypínal. Zprávy. Něco nového? Podružnosti. Spousta názorů. S některými souhlasil, proti jiným se vymezil. To mu trvalo až do odpoledne. Ohřál si párky a ještě za světla chtěl vyjít na dvůr. Když chtěl ale dát nohu do boty, rozřízl si ponožku. V botě visel srp. Trochu ze zdálo, že se šklebí.
Vzal tu věc a tak jak byl – v ponožkách – odkráčel do šopy, kde to  zavřel do šuflete starého kredence. Do kredence kopl a skopl si palec. Rodina byla daleko. Nejbližší soused odsud bydlel skoro dva kilometry a nebyl to zrovna typ na kanadské žertíky. Možná by se měl vrátit do práce, ta samota mu nedělá dobře. Cestou sebral pár nahnilých jablek a hodil je spolu s ponožkami na hnůj.
Večer pak na záchodě pod sklopeným prkýnkem našel navlhlý srp.
Ráno vylezl z postele poslepu. Nerozhlížel se, nenahlížel pod peřiny. Věděl, že tam někde je. Stejně jako ve zprávách byly nové brutální skutečnosti a dechberoucí vyjádření, které ovšem na běhu světa vůbec nic nemění. Jestli nevyčistí ty okapy, zateče mu do baráku. Napřed ale projde novinky na novinkách a rozdá pár plusů a mínusů. Otráveně zvedl srp z kuchyňského stolu a nesl ho... no, alespoň do předsíně, snídat s ním nebude.
Když ho ale chtěl hodit na botník, zazněl z ložnice telefon. Na chvíli zmrzl v pohybu, pak srp nakročen do ložnice bezmyšlenkovitě odkládal. Cosi cinklo. Otočil se zpět a hlava se mu zatočila. Najednou věděl, kdo volá a co mu chce, nespěhalo to. Nespěchalo to, protože se tomu nedalo utéct. Dožene ho to stejně jako jabka, tráva, nebo okapy. Ve všech těch obyčejných předmětech vnímal nevyhnutelný běh světa a svého osudu. Zatímco telefon neúnavně zvonil, hleděl a přemýšlel, kdy a proč si na botník vlastně nachystal kladivo.
ETERNITY   22:05:13 14.04.2023
Noční můra

Dopil posledního panáka rumu a chystal se jít spát. Hlučná společnost ještě pokračovala, ráno se budou cítit mizerně. To on neměl zapotřebí. Zavřel za nimi dveře a zamířil ke schodům do podkroví. Byl to náročný den. Možná náročnější, než se mu zprvu zdálo – nohy měl unavenější, schody mu připadaly jaksi vyšší. Nebo to dělá ten rum? Trochu se mu zatočila hlava. Zatřepal s ní a pokračoval, ale s každým schodem bylo stoupání nějak těžší. Z vrchu šel chlad. Zaváhal a podíval se zpátky. Schody mizely ve tmě. Tam, kde měla být pevná podlaha, se výsměšně vlnily kachličky. Jedna z nich pukla v úsměvu. Kdyby neznal své přátele, byl by je podezíral, že mu dali něco do pití. Přátelé... teď je neslyšel. Mělo by je dělit jen pár metrů, měl by slyšet výbuchy smíchu a třískání sklenic. Zaposlouchal se. Nic. Kachle se stále šklebily a opadaná omítka tvořila zvláštní stíny. Připomínaly mu příšery. Nahoru. Radši nahoru a spát.
Schody se ale zhouply a hodily s ním o stěnu. Byl si skoro jist, že se ten barák zachechtal. Co je tu k smíchu?! Dneska už si člověk nemůže ani jít odpočinout?
„Třeba nechce, abys šel nahoru.” Zašeptaly cihly.
„Kdo, kdo nechce?!” promluvil nesmyslně do zdi.
„Dům. Kdo jiný. Celý dům.”
Tak tohle bylo trochu moc. I přes nespolupracující schodiště vyrazil prudce vzhůru. Nahoře ho zalil studený vzduch, až se mu rozcvakaly zuby. Ojínělá žárovka praskla. Hledal cestu mezi trámy ke dveřím do pokoje, ale zdálo se mu, že jde moc dlouho a moc daleko. Celý tenhle barák není ani tak velký. Staré dřevo se mu stavělo do cesty a třísky se mu sypaly do vlasů. Někde to ale přece musí mít konec.
„Nemá.” Ozvalo se za ním.
„Co?”
„Jsou i noční můry bez konce.”
„Já spím?”
„Možná.” Vyšla ze tmy do měsíčního světla pronikajícícho vikýřem. Teď by měla být někde dole mezi ostatními lidmi a dávat si bůhví kolikátého panáka. Určitě ji tam nechával, když odcházel, neměla by tu být. Solidní noční můra, to musel uznat. Štípl se, ale nepomohlo to. V tichu a chladu mu dál cvakaly zuby.
„Tobě není zima? Pojď půjdem spát.”
Zasmála se. Dům se zasmál s ní. Ze střechy se snesl oblak prachu a třísek. Trámy se prohly, jako by se líně protahovaly. Trochu se poposunuly. Dům se měnil. Zdálo se mu, že se mění v děsivé vězení.
“Ale vězení potřebuje mříže, vidíš tu nějaké mříže?” odpověděla, jakoby mu četla myšlenky.
“Vždycky budu vědět víc, než si myslíš, že vím.” Zašklebila se, čímž jen potvrdila, že mu do hlavy skutečně vidí. Alespoň v tomhle příšerném snu.
“Jestli spím, chci se probudit. Nebo se tě budu nadosmrti bát!”
Měsíční světlo zablikalo a zhaslo. Mezi střešními taškami hvízdala meluzína a vydávala zvláštní melodii. Pořád to nevypadalo na realitu a pořád tu soldině mrzlo.
“Nechceš zahřát?” otevřely se dveře do jednoho z pokojů. Dveře, co tu zaručeně před minutou nebyly. Dýchlo na něj teplo a pach starého nábytku. Sotva k nim ale udělal krok, zabouchly se. A otevřely se jiné. S hrůzou zacouval. Za dveřmi bylo světlo a v místnosti něco, co ze všeho nejvíc připomínalo jeho minulost. A další. A další scény z minulosti. Některé děsivé, některé lákavé, ale ... ne, nic k čemu by se chtěl vracet. Byl obklopen místnostmi plnými tepla, ale i strachu. Chytl nejbližší dveře a s prásknutím je zabouchl. Rozsypaly se. Staré dřevo se mu měnilo ve zteřelý prach před očima. A rána přilákala pozornost těch v místnosti. Otočili se, oči jim zvláštně svítily. Rychle zavíral ostatní dveře, snažil se to provést co nejcitlivěji, ale v rukou mu zůstávaly jen třísky a prach. A jeho minulost upřela teď plnou pozornost na něj. Přátelé i nepřátelé, milenky i ztracení příbuzní pomalu vstávali a mířili k němu. Vědel, že jim nemůže utéct. Zabít... zabít by je nechtěl, a stejně těžko zabít přeludy. A nemůže je uvěznit. Ne bez dveří. Ne bez mříží.
„Takhle je to správně?” přiložila ruku ke stěně a z konečků prstů jí vykvetly šlahouny kovu. Proplétaly se a spojovaly, napínaly se a protahovaly, až tvořily bariéru mezi ním a pokoji. Ta ženská se objevovala a mizela, přesně jako v jeho životě.
„Proč nejsi na druhé straně?”
„Protože jsem tvá přítomnost, hlupáčku.” Odlepila ruku ode zdi, ale mříž zůstala na místě, v mnoha místech ukotvená ke zdi, stropu i podlaze. Sám jí měl nedávno chuť vysvětlovat, jak mají mříže vypadat. Rozuměl tomu stejně jako mnohému dalšímu, ale ona vypadala, že se mu jen směje.
„Vždycky budu vědět víc, než si myslíš, že vím.” Usmála se a přiblížila se k němu ve světle vedoucímu k poslednímu z pokojů. Milenky za mřížemi nespokojeně zasyčely. Bylo jí to upřímně jedno.
„Vydrží to?” zeptal se, když jedna zalomcovala tyčemi.
„Nevím, ty jsi odborník.” Usmála se. „Mám dojem, že tě chce varovat.”
„Ani se nedivím. Nemůžu už se sakra z téhle noční můry probudit?!”
„Dej nám ještě chvíli...” zavrněla a vtahovala ho do posledního pokoje. Ruce měla ve vymrzlé místnosti lákavě teplé. Starý dům vydechl, trámy se prohnuly a tašky se přepočítaly. Kdesi z přízemí dunělo moře. Všechno je staleté. Tisícileté. Možná i ona.
Když ho postrčila na postel, dveře se samy zavřely. Zrádné a zákeřné dveře – jako jediné se nerozsypaly. Přišlo mu, že ona s tímhle barákem jaksi zvláštně vychází, hrají to spolu... proti němu. Nebo pro něj?
Když přitiskla své horké tělo na jeho chladnou kůži, nemohl protestovat. Kdyby už nic, vážně se potřeboval zahřát. Jak v omámení se nechal svléct a sám hleděl na její teď nahé tělo, které se nad ním rýsovalo v měsíčním světle.
“To kouzlo s mřížemi, jaks to udělala?”
“Takhle.” Položila prst vedle jeho ruky a z postele vyrazil prut železa, který mu obejmul zápěstí. Než stačil vytřeštit oči a ucuknout, i druhou ruku mu objal zvláštně teplý kov.
“Jsi můj.” Usmála se. Byl příliš zmatený a omámený, než aby protestoval. Takhle nějak se možná cítil, když ji před nedávnem ve skutečném světe poznal. Ona něco chce. Veškeré protesty jsou zbytečné.
“Ano, něco chci. A chci toho moc a čím dál víc.” Souhlasila, když se mu třela o tělo. I přes veškerou hrůzu dnešního večera jeho tělo začalo odpovídat.
“Nemůžem se probudit? Co když se tě budu nadosmrti bát?”
“Co když mě budeš nadosmrti chtít?” zašeptala, když si ho do sebe brala. Vzpínal se a lapal jí ústy po bradavkách, takhle ho milovala, takhle ho chtěla, docela pod sebou, docela ve své moci, krásného a přístupného mezi jejími stehny. Každým pohybem si brala, co jí patří, a dům se prohýbal a sténal ve své konstrukci, až to vypadalo, že se celý rozletí v jediném mohutném vzepětí.
Když se ráno probudil, pokoj byl tentýž, ale z venku šlo světlo nového dne a ruce měl volné. Ležela zády k němu a klidně oddechovala. Chvíli si nebyl jistý, jestli ji má obejmout, nebo utéct, ale byl to přece všechno jen sen. Strašlivý, to ano, ale sen. Z vedlejšího pokoje chrápal kamarád a zdola bylo slyšet cinkání nádobí. Objal ji tedy. O nic nejde. Sice ji neznal dlouho, ale určitě nebyla žádná čarodějnice. A jestli jim to vydrží, tak to alespoň zjistí. Kdo ví, vydrží to?
„Nevím, ty jsi odborník.” Zavrněla do polštářů. A kachličky v přízemí se zachechtaly.
ETERNITY   21:17:26 13.04.2023
Mobilizace

Země se zhluboka nadechla a zadržela dech. Stačí. Už to stačí. Miliony odporností na jejím těle ji svědily k nevydržení. Líné nevědomí se neumělo poškrábat, ale ve své majestátní pomalosti se přecejen dokázalo bránit. Myšlenky a činy všeho živého se slívaly v potoky hnusu, kter‎‎‎‎‎‎‎‎‎ý otravoval vody. Chtíč. Mamon. Zloba. Moc a chuť zabíjet pro samotné zabíjení. Zmar celých národů a národy zmaru, kůže Země rozrytá boji. Pálivá žihadla dopadajících bomb i utrpení nevinných. Stačí. Už to stačí.
Předjarní město bylo šedavé a nevlídné, letošní jaro bylo nadmíru upršené, studené a protivné. Nad ránem začali ptáci zpívat jen neochotně, stejně neochotně se zvedali obyvatelé do práce, jiní, s bradou zabořenou v límci kabátu, odcházeli po noční spát. Bylo po páté a každý si hleděl sám sebe, nebylo tedy žádným překvapením, že nikdo neregistroval moment, kdy ptáci přestali zpívat. Ztichli jako sbor. Mírný vítr ustal a drobné lístky nakvetlých stromů se přestaly pohybovat. Stébla trávy ztuhla, klíčky jarní zeleně zamrzly na půl cesty ke slunci a drobným živočichům se zpomalil tep. Nejcitlivější z lidí se možná zastavili, možná zakopli, možná se rozhlédli kolem, než nastoupili do tramvaje. Něco je jinak.
Země vydechla.
Nejstarší ze sester se vysmekl z ruky vandlík s krmením a praštil sele po čumáku. To ani nezakvičelo, ztrnule hledělo do svého koryta. Všechna zvířata, obvykle povykující a natěšená na snídani, byla jakási tichá. Mladší sestry tu nejstarší podepřely, když se pomalu sunula k zemi. Samy měly ale problém udržet se na nohou. Dosedly na špinavou zem jejich statku. Žily pod horami stejně jako generace před nimi, a i když občas měly chuť utéct do města, nikdy se neshodly všechny tři najednou. A rozdělit se, to nepřipadalo v úvahu. I teď to cítily... Cosi starého, co dávalo mnohem větší smysl, než všechny obchoďáky, diskotéky a další městská lákadla. Podvědomě se chytily za ruce. V konečcích prstů jim pulzovalo teplo, hlava se pořád trochu točila. Tři. Jedna bez druhé by nedávala smysl. Společně však měly moc, co se přelévala odkudsi z dávnověku. Ta moc spala, a i když se děti rodily a vyrůstaly, i když generace po generaci odcházela a dávala prostor mladým, moc zůstávala klidná a stálá. Jen neurčitý pocit napovídal, že v každém mladém je cosi starého, moudrého, cosi spojeného se samotnou Zemí. A Země je ztrápená a dýchá jen ztěžka.
S prásknutím zavřel železnou skříňku a chystal se na plac. Další ubíjející den v práci. Zvuk byl nějaký zvláštně tlumený, to už mu asi z toho randálu na lince odchází sluch. Když chytal za kliku, ucítil v ruce zvláštní brnění. Pustil ji a promnul si dlaň. Něco se děje. Hleděl na své vlastní ruce, za očima mu pulzovalo. Možná se definitivně zbláznil. Ve škole býval vždycky trochu mimo a v ničem nevynikal, mezi ostatními si připadal pozadu, hloupý a nemotorný. Rád snil. Snil o silných větrech, co ohýbá stromy, o smrštích plných ledového deště a klidu po dešti, o slunci, co se dere mezi mraky. Často se vracel za město do lesa a hledal něco... nevěděl co. Odpovědi na nevyřčené otázky. Když položil ruce na kůru starých stromů, zvláštně splývaly, jako by byly vždycky jedno. Je mu dvacet, nebo tisíce let? Někdy se přes své mládí cítil tak starý... Otočil se od dveří a vrátil se ke skříňce. Když ji otvíral, ani nezavrzala. Hustý vzduch dusil veškeré zvuky a nutil ho dýchat jen plytce. Nevadilo mu to, vždycky měl pocit, že jsou chvíle, kdy ani nepotřebuje dýchat.
Mohl ještě chvíli spát, než mu zazvoní budík a vyžene ho do práce, ale něco ho probudilo. Možná to ticho, když ptáci najednou zmlkli, nebo ten hluk, když cosi spadlo v obýváku. Nedávalo to smysl, nemělo tam co padat. Váhavě vstal a vyšel z ložnice. Bylo to sotva patrné, ale celý jeho byt jakýmsi způsobem ožil. Dřevěné obložení se lesklo pryskyřicí, od kovů šlo teplo a vyřezávaná miska se válela na zemi. Rašily z ní lístky a mladé kořínky se prokousávaly podlahou do přízemí, jak hledaly životodárnou vodu. Nic z toho ho vlastně nepřekvapilo. Celý svůj život rozuměl všem aspektům země, i když jen kdesi vzadu v koutku vědomí. A stejně dobře věděl, že k tomu všemu on sám patří. Poslední ráno. Napadlo ho, i když nevěděl přesně, co to znamená. Když se vrátil do ložnice, aby se rozloučil, prosila ho, ať nechodí. Bylo to marné. Jdou všichni. Moc a vůle stovek starých bohů byla součástí stovek výjimečných lidských bytostí, a tito mladí staří měli teď jediný úkol. Umožnit zemi znovu klidně dýchat.
Nechali všechno za sebou. Hospodářství, milenky, rodiny, práci, koníčky i povinnosti, to všechno bylo najednou podružné a trny bolesti, drásající srdce nad ztrátou bližních, bylo nutno přijmout. Znali všechnu bolest světa, nosili si ji v sobě po staletí a přijali ji za svou.
Přicházeli ze všech směrů. Zdravili se jen kývnutím hlavy a usazovali se k patám stromů, kterým ještě nestihlo vyrašit listí. Příkré svahy patřily hoře, která jejich přítomnost vnímala a vítala je jako staré přátele. Najednou všemu rozuměli a věděli, co je třeba. Vlny energie líně nadzvedávaly povrch země, skály praskaly a tu a tam se dolů kutálely kameny. Z prasklin se kouřilo a teplo se rozlévalo po kraji. Dávalo to perfektní smysl. Jak dlouho už lidé neobětovali starým bohům? Jak dlouho už se bohové všech národů a ras nesetkali pod svými horami?

Kdesi na jihu chladil zemi mořský vzduch, když jeden muž pomáhal druhému do příkrého kamenitého svahu. “Pojď, už nás čekají.”
“Já ty cesty do kopce prostě nějak nemám rád a tělo už mi taky neslouží. Ale ty vypadáš skvěle. Jak dlouho jsme se neviděli?”
“Naposledy u Pompejí.”
ETERNITY   20:36:35 08.03.2023
Stane se, že si na některé lidi vzpomenu tak různě přes den. Třeba když máčím v kafi sušenku.
A pak se na chvíli zasním.
A když přijdu k sobě, zjistím, že držím sušenku lžičkou na dně a sleduju, jak z ní unikají poslední bublinky vzduchu.
ETERNITY   22:44:02 02.03.2023
Věděli jste, že když zapálíte všechny mosty,
mnohem líp vidíte na cestu?::)
ETERNITY   11:19:11 18.02.2023
Me

IMG:https://media.tenor.com/GTR0JSTWZogAAAAM/togepi-cries.gif

My dearest friends

IMG:https://media.tenor.com/qZP2XTOLq_wAAAAM/sylveon-cry-harder.gif

ETERNITY   11:00:04 17.02.2023
Založila jsem si Stoku, abych se vypsala ze života. Jsem nejspíš grafoman, pomáhá mi to. Jsou nejspíš ujetí čtenáři - čtou to. Možná i přátelé, někteří... možná někomu záleží na tom, jak se stará dobrá Eternity cítí. Ale možná jen potřebují vidět, že vždycky může být hůř.
Viním Vás. Čtenáři. Viním vás z voyeurismu. Viním vás z lhostejnosti. Viním Vás z nečinnosti. Hážu to na vás, protože na někoho to hodit musím, protože jinak asi zešílím. Kolik jsem ztratila let? Jak dlouho tu bylo (skoro naprosté) ticho? Tolik nových jizev... a ani je nemůžu zaplnit chlastem, protože jsem se někde mezi tím vším odnaučila pít. Čím víc pil můj muž, tím míň jsem měla chuť na skleničku já. Ale není to jen o něm, chlast se v Ostravě lehko zprotiví. Ostrava je z molekul ethanolu složená. Žiješ je, dýcháš je, neutečeš před tím, jsi tím vším.
Pokusila jsem se utéct. Loni jsem se přestěhovala do Luhačovic. Snažila jsem se zachránit zbytky toho, čemu se dalo říkat rodina. Nezachránila jsem pochopitelně nic. A když listuju ve Stoce zpět, vidím, bylo to jasné už od začátku. Když někdo četl tohle PŘÍSPĚVEK nebo tohle PŘÍSPĚVEK , nemohl mi napsat "zastav se, neskončí to dobře"??
Mohl.
Ale nezastavila bych se.
Neposlechla bych.
A neskončilo by to dobře.

Nedávno sem viděla nebožtíka Gase, mého moudrého exmuže, a štěstí z něj táhlo na metry daleko. Rovnováha vesmíru zůstává zachována a to mi dělá radost stejnou měrou, jakou mu závidím. (dokážete si přiznat, že někomu občas závidíte, nebo všechno všem pokrytecky "přejete"?) A co moje štěstí? Moje štěstí je svítání nad lesy, mloci v podrostu a šumění větru ve větvích. To zůstává. Lidi... lidi jsou... komplikovaní. Navíc v tomhle věku už bližší seznamování s lidmi vypadá trochu jako "nemůžu uvěřit, že je ten člověk sám!" a pak už jen zjišťujete "...aha, proto.... a proto.... a taky proto...."

Takže pokud mě potkáte, a budu sama, nezapomeňte, že je tisíc důvodů.
Jsem prašivá.
A na prašivinu se nesahá.
ETERNITY   21:54:48 10.02.2023
Ten tlak v hrudi
říkají, že je to vášeň
ale chutná to jak rakovina.
ETERNITY   05:50:39 02.02.2023
Z dlouhého seznamu odpovědí na otázku, co se vlastně posralo:

Vyžadoval, abychom se smáli spolu
ale brečet jsem směla jen potají.
ETERNITY   13:45:13 21.12.2022
Je třeba se alespoň jednou v životě zamilovat.
Ať nežijete v bludu, že láska je krásná.
ETERNITY   21:31:40 03.12.2022
Seberu se a vyrazím. Teď hned, bez odkladu. Přes cesty, lesy a pole
a cestou všechno konečně pochopím.
Pochopím a odložím u tvých dveří.
A cestou zpět
Zapomenu.
ETERNITY   12:08:59 22.11.2022
Vešla jsem... možná po letech, abych si něco napsala.
A začala jsem listovat.
Moje minulé já rozbrečelo mé současné já.
Člověk se nakonec vždycky nejlíp polituje sám.

A asi si zajdu koupit cigára.
ETERNITY   09:17:50 21.11.2019
Tak už se k třiceti letům svobody vyjádřili všichni, hlavně ti vzdělaní a s přehledem, kteří k tomu mají nejvíc co říct. Rozhodla jsem se sepsat svůj pohled dítěte narozeného na severní Moravě v havířské rodině v polovině osmdesátek. Možná to nemá takovou hloubku ani hodnotu, ale je to upřímné.

Začalo to před budovou školky. Bylo hezky a měla jsem růžovou bundu, kterou jsem bytostně nesnášela, a do jejího zipu mi rodiče denně skřípli ret a nebo bradu. Ačkoliv byl významný den, matka šla do budovy školky něco vyřídit. Že šlo o den významný jsem pochopila proto, že po ulici kráčel hlasitý průvod s lidmi v stejnokrojích, s vlaječkami, nápisy a puškami.
Právě ze skupiny, kterou jsem považovala za vojáky, se pár mužů oddělilo a přišli blíž. Jeden si dřepl až ke mně. Nabídl mi, že pro mně vystřelí, protože je dneska velká sláva. Namítla jsem, že já nic neslavím a střílet nebude, protože by mohl někoho zastřelit (byla jsem to ale malá pacifistka). Trochu se zlobil, vždyť přece všichni dneska slavíme, já taky, je to povinný a střílet se bude do vzduchu, takže nemusím mít strach. „Zastřelíte ptáčka!“ namítala jsem chabě. „Kulka pak spadne a trefí někoho do hlavy!“
Nějak jsem se jim nelíbila. To už kolem mě byli všichni a mleli něco o tom, že bych dneska měla mít slavnostní náladu a střílet se rozhodně bude. V tu chvíli vyšla má matka z budovy školky a vytřeštila na mě oči. Jasně, pět minut a já se dokážu dostat do průseru. To už mi zůstalo. Nasadila přísný výraz, který nejspíš vyděsil i vojáky (nedivím se), protože mě okamžitě začali objímat, hladit po tvářích a žvatlat něco o tom, jaká jsem ale milá a hezká holčička.
„Jo. A má zarděnky.“ Dodala suše matka.
To byl můj poslední první máj.
Pak se dělo cosi, čemu jsem nerozuměla, nejspíš to vysvětlovali v televizi, ale u nás jely šarády a seriály. Nikoho to nezajímalo, dospěla jsem tedy k nedospělému názoru, že mě to taky nezajímá. O pár dní později jsem dostala pohlavek, když jsem pozdravila paní Růžičkovou „soudružko učitelko“. Pár dní na to byla reakce stejná na „paní učitelku“, pak zase na soudružku. Lidem vlastně nebylo jasné, co je teď správně, co bude správně zítra, jak to dopadne a kdo je u toho uslyší. Alespoň myslím, že to tak bylo, moc rozumu jsem z toho neměla.
Krátce nato všude byly Věci. Věci dřív nebyly, proto se musely překotně nakupovat, i když jsme je vlastně nepotřebovali. V televizi jely pořád šarády a pár seriálů, takže bylo všechno v pořádku. Na klepači politiku neřešíte, jen jsem zaznamenala, že naši snědí vrstevníci po skupinách mizeli. Nezmizeli úplně, jen je přestěhovali jinam. Na stejný klepač jim to trvalo pěšky skoro hodinu, ale stále se vraceli, protože my jsme měli Věci. Občas si je odnesli domů, za což jsme dostávali doma na prdel, i když jsme přísahali, že si to kamarád jen půjčil.
Vysočinu a taveňák vystřídal v lednici hermelín a šunka. Jezdilo se na ně do Polska. Do Polska se vlastně jezdilo na všechno, i když něco se asi vozit tak úplně nemělo. Soudě dle toho, že mi tatínek dával vždycky karton cigaret do skřítkovské čepice, u které mám dodnes podezření, že ji babička upletla právě jen a kvůli cestám na polskou tržnici. Nesměla jsem na ni sahat, už vůbec pak ne při průchodu tržnicí. Jenže jak to udělat, když vám taková čepice pomalu sjiždí z hlavy? Tehdy jsem si v panice strčila prst do nosu a táta mi dal pohlavek, až mi čepice sjela hluboko do očí. Co člověk neudělá pro cigára.
Alkohol jsme kupovali na české straně, pochopitelně nekolkovaný. Řekla bych, že tady udělal špinavou práci někdo za nás a nám už jen stačilo zazvonit na zvonek konkrétního baráku u Olše.
Táta si začal stěžovat, že práce na šachtě už není co bývala, často střídal pracoviště a bulal. Bulali všichni, na bytě se nám scházelo snad půl tehdejšího hornictva. Něco táhly ženské v Slezanu, u nás ne, takže brzy přestaly být peníze na Věci a cigára. Najednou jsme byli všichni partou otrhaných hubených děcek, o které se nikdo nestaral, chodili jsme domů, jak se nám zachtělo (pokud se nám zachtělo) a jediný režim, který jsme museli přežít, byly dotované hornické tábory, což bylo vlastně strašně fajn.
Pokud vím, spoustu z těchto dětí časem posbírala nebo umravnila sociálka. Nevím přesně, jak to fungovalo, v té době jsem systému utekla z hledáčku a strávila pár nenáročných let s bývalými sousedy v jejich novém bydlišti. Na živobytí jsem si vydělávala prací, což mi dneska přijde jako sci-fi. Objevil se totiž nový fenomén – naši zaměstnavatelé – trhovci z Vietnamu. Na jednu tržnici připadlo tak deset malých prevítů, kteří se střídali v chození za školu, nabízeli boty, šusťáky a rádia, a dostávali denní výplatu dvě stě korun (už českých). Byli jsme tam od šesti od rána do devíti do večera. Podezřelým lidem jsme říkali, že jsme zákazníci, co si vybírají zboží, ne prodavači, nebo jsme prostě dělali ve skladu. Holky v tom skladu mnohdy trávily až příliš mnoho času a to samy se svými vedoucími. Ne, nebylo nám zdaleka ještě ani patnáct. Zatímco Praha zakoušela nové možnosti rozvoje, my jsme se prokousávali zapomenutou prdelí světa. Všichni jsme pili, všichni kouřili a někteří z nás znali pervitin. Tráva se šířila pomalu a většinou ji měli ti Vietnamci.
Pak se ta prdel začala dostávat do ještě větší prdele, když začali zavírat doly a textilky. A nám zrušili tábory. Stejně jsme na ně začínali být moc staří. A protože jsme totalitu prakticky nezažili, bylo těžké si ji idealizovat. Vždyť ten průvod byl vlastně tak krásný a veselý...
Od totální destrukce osobnosti nás zachránil až nový fenomén, Internet. Teda některé z nás, pár mých spolužáků se prvního počítače s Windowsama ve školní knihovně nedožilo, jiné to nezajímalo. Kraj pomalu ovládlo kiss rádio a s ním nesouvisející (ale my jsme si to stejně spojovali) kisschat, jakási krajová obdoba Xchatu. Místo Karoliny byla ještě pořád ďoura s vlnitým plechem a tak nějak jsme měli pocit, že jediné místo k žití je přinejhorším Poruba. Tam se jednou všichni odstěhujem, koupíme si byty a budem strašlivě šťastní. (haha)
Později jsem se dozvěděla, že jiné lidi zas zachránilo pobíhání po Kyjovicích s jekorovým mečem, jakési dřevárny. Esence svobody, fakt. Ale jak na Internetu, tak v lese jsme se konečně začali bavit o politice, pomalu jsme se v tom začali orientovat a dokonce jsme časem vyrazili i na nějaký ten výlet do Brna nebo Prahy, což byly úplně jiné světy. Nebyli jsme dětmi rodičů, co provolávali hesla, byli jsme dětmi rodičů, co vyčkávali, protože je život naučil vyčkávat, případně je to nezajímalo vůbec. Ta vyčkávací taktika mě dneska samotnou chytá. Ostatně... na co si stěžujeme? Nemáme už dost? Samé štěstí a sociální jistoty? Nebo nás těmi sociálními jistotami naopak nakrmili k prasknutí, jak kdysi televize svými šarádami? Severní Morava se měnila pomalu, jsme nedůvěřiví, mládež, sotva doroste, z kraje mizí, takže nás omluvte, že nemáme svou Letnou. Jsem pětatřicet let na světě, třicet let na svobodě. Vážím si jí, ale to, co vidím, je pouhá iluze dialogu. V jistém ohledu je celá Česká republika vzhledem k západu stále v takovém postavení, jako je Ostrava vůči Praze. Ale žádný strach... ono to k nám časem snad přece jen dojde.
ETERNITY   11:24:47 13.04.2018
Pry nepisu na Stoku, tak takovou drobnost. Ani diakritiku kvuli tomu zapinat nebudu.

Co je jaro, nechavam otevrene okno a kocka furt z toho okna cumi do dvora.
Na dvore se dost blbe parkuje, takze se casto stava, ze tam ridici predvadeji psi kusy. Nelituju je, maji tam ceduli jak krava, ze je to soukromy pozemek a nemaji tam co delat.

Rano me vzbudi dobre znamy ryk motoru, skripani radici paky, popojizdeni, zase rev motoru ve vysokych otackach, a za chvili zensky hlas: Co cumis? No co tak cumis??! Zvladla bys to lip?! Tak mi pojd ukazat, jak se to dela!! Jsi jen kocka! Jen obycejna zkurvena kocka! Taky bys to nevycouvala! Vsadim se, ze ani ridicak nemas!...

Kdyz nekomu rupnou nervy a neni si to na kom jinem vylit, nez na zvireti v prvnim patre:)
ETERNITY   14:54:18 12.09.2017
Si musím ulevit.

Od včerejška jsem špatně naložená. Vrátil se mi byt po nájemnici v Brně a byl...mírně řečeno, zanedbaný. Noc jsem v té neuklizené krysí díře nějak zvládla (na zemi, postel byla prochcaná od psa), že se hned ráno pustím do úklidu. Potřebovala jsem víc čistících propriet, než jsem mohla  unést v rukou, takže jsem vyrazila autem. Uplně jsem zapomněla, jaké to je, vyrazit do centra Brna autem...
Po půlhodině jsem zdárně zvládla to, co mám na kole za pět minut, a chystala se zaparkovat. Jet si dvoumilionovým pětkovým hybridním bavorákem pro jar, smeták a savo mi přišlo samo o sobě bizarní. Ale žádná uklizečka neměla to ráno volno.
Auto okamžitě přilákalo Brněnskou havěť: Nee paninko, máte hezké autíčko, dejte mi pár korun na snídani. Jak nedáte, štěstí si nepřinesete. Smůla vás může provázet a co když vám to pěkné autíčko někdo zničí, až budete v obchodě?
Podíval se významně cigán a natáhl ruku pro výpalné.

Jak už jsem zmínila, byla a jsem špatně naložená.
A nesnáším, když mi někdo říká paninko.

"Já ti dám štěstí!" zařvala má nevyrovnaná hormonální hladina a praštila jsem chlapa kýblem, který jsem zrovna měla v kufru poruce. "...Já ti dám štěstí ty...(blíže neurčené množství českých a ostravských nadávek). Mysliš si, že mám šťastný den?! Mysliš si, že kdokoliv tady má šťastný den?!..."
Chlap začal couvat, lidé se otáčeli. Hodila jsem po couvajícím chlapovi nebohým kýblem a pustila se za ním. Berserk. Vlasy se mi spustily z copu a připadala jsem si jak divá saň. Nadávala jsem jak fůrie, morgoš sice cosi žvatlal, ale rozumět mu nebylo, dostával další a další rány kýblem. Když se konečně otočil a běžel ode mě, kopala jsem ho do zadku a nechala nebohý kbelík ležet za námi. Ta zlost potřebovala už dlouho pryč.
O sto metrů dál rozdávali státní pokuty za špatné parkování. Cigán jim vběhl přímo do náruče a už se schovával za jejich těly. Zastavila jsem se konečně, zhluboka se nadechla a vysvětlila stručně policajtům jeho vydírací strategii. Byli docela vykulení, ale nechali mě odejít zpátky k mému kbelíku.

Řekla bych, že špatněj den měl dneska ten bastard.

Apropos... asi jsem vyděsila i ty policajty. Stála jsem špatně (jak taky jinak v centru Brněle, že...), ale na mém autě lístek za stěračem chyběl.

Neserte Eternity, když je špatně naložená. Fakt ne.
ETERNITY   08:46:05 12.07.2017
Martanci

Stojim si tak v rade v lekarne na odcervovaci tablety pro kocku, prede mnou pani s neduzivou dcerkou, jde ji koupit nejaky vitaminy. Dcerka ma vlasy stazene do takove te fontanky na hlave ruzovou gumickou.
Prijdou na radu, vybiraji, shodnou se na nejake krabicce s panenkama. Pani lekarnice ochotne vyskladava pet druhu krabicek s ruznymi typy panenek. Holcicka si vybere panenku s tmavsi pleti a maminka ji domlouva "nechces si vzit nejakou, ktera je ti vic podobna?" Dcera na ni cumi dokonale zmatene, kouka na panenku, kolem, na lekarnici, pak znovu na panenku, pak si sahne na hlavu, aby se ujistila, ze tam ten culik fakt je.
Jasne, panenka cmoud mela stejny uces a ruzovou gumicku, takze TA ji byla podobna. Nechapala, kam maminka tou otazkou miri...
Kdyz to maminka pochopila, rychle brala dve krabicky vitaminu s blondatou a cmoud panenkou a rychle prkala pryc.
ETERNITY   21:55:22 03.07.2017
Co se Madeiry týče, plánovala jsem napsat report. Ale nechtělo se mi, takže tady jsou fotky:

http://eternitino.rajce.idnes.cz/Madeira/
1 / 30