Online 309 uživatelů Přihlášení | Registrace | Zaslat heslo | Prohlížení bez přihlášení

 

MULTI LEVEL MARKETING (MLM) - názory na něj [ ID: 35967 ] - [ Ekonomika a finance / Podnikání ]
1 / 6
Mini Home
CO JE TO MULTI-LEVEL MARKETING?

Multi-level margeting (MLM), nebo také někdy Síťový margeting je víceúrovňový marketingový systém prodeje založený na přímém prodeji nebo interaktivní distribuci zboží a služeb. V různých podobách jej používá mnoho společností s nejrůznějším předmětem podnikání a jde o plnohodnotnou a zcela legální formou obchodní činnosti. 

HISTORIE

Poprvé byl MLM použit již v roce 1940, kdy jej začala využívat americká společnost California Vitamins. Stejný obchodní model převzala v roce 1959 také společnost AMWAY, působící také v české republice. Pravě tato společnost se také v roce 1979 podílela významnou měrou na stanovení definice legálního modelu MLM. 

JAK ODLIŠIT SERIÓZNÍ SPOLEČNOSTI OD NELEGÁLNÍCH PYRAMIDOVÝCH STRUKTUR

Na trhu se vedle seriózních firem pracujících s tímto obchodním modelem můžeme často setkat také s nejrůznějšími pyramidovými strukturami, které tento model napodobují, a jejichž odlišení může být v praxi mnohdy velmi obtížné. Jistým kritériem může být členství společnosti v některé z mezinárodních asociací jakými jsou např. DSA, IDSEI, FEDSA nebo WFDSA. Případně pak také členství v asociacích národních. Tu v případě České republiky reprezentuje Asociace osobního prodeje ČR (AOP).

Seriózní podnikání založené na legální podobě MLM by mělo splňovat tyto následující body:

▪ Seriózní síťový marketing je obchod, kde zisk je založen výhradně na obratu tvořeném prodejem zboží od mateřské firmy konečnému spotřebiteli. Naopak pyramidové struktury profitují z nabírání nových členů, za jejichž získávání se vyplácí odměna.
▪ Seriózní podnikatelé v přímém prodeji vybírají velmi nízký vstupní poplatek. Dokonce bývá zvykem poskytnou novým zájemcům lhůtu na vyzkoušení příležitosti s možností vrácení takového poplatku. Naopak pyramidové struktury požadují vysoké vstupní poplatky (např. za startovní materiály), které jsou nevratné.
▪ Žádná seriózní firma v oblasti síťového marketingu nestanovuje svým členům povinné odběry výrobků.

(znění bodů převzato z článku na www.dreamlife.cz, Fascinace: Svět síťového marketingu očima odborníků)

MOJE OSOBNÍ KRÁTKÁ POZNÁMKA K CELÉ PROBLEMATICE

Přes výše uvedené bych si dovolila krátkou osobní poznámku. Podotýkám přitom, že nepodpořenou osobní zkušeností ze žádné společnosti, jenž obchodní model přímého prodeje MLM využívá. Jistě můžeme diskutovat o tom, zda je tento systém legální či nelegální, můžeme rozlišovat mezí MLM a pyramidovou strukturou. Naše názory se budou primárně odvíjet od vlastní zkušenosti či zkušenosti našich blízkých a známých. Zcela nesporně bude negativních názorů většina, protože dle odhadů v tomto obchodním modelu neuspěje 95% jedinců. Ostatně, každý obchod je v tomto podobný a zde je procento neúspěchu větší už jen proto, že do systémů vstupují lidé bez ohledu na to, zda mají či nemají předpoklady pro obchod.

A to je i známkou toho, že multi-level marketing zkrátka není pro každého. Pokud tedy sam vím, že nemám obchodní talent - což je ostatně i můj příklad :) - znamená to, že se tomu modelu budu vyhýbat. Není totiž nijak opodstatněné si myslet, že zde budou nastaveny tak odlišné podmínky, které i mne bez obchodního talentu vynesou na vrchol příjmového žebříčku. Avšak pro obchodníka může být MLM úžasnou výzvou, kterou rád příjme. Je-li seriózní a chová-li se při tom morálně, pak mu z celého srdce přeji úspěch. Zkrátka i v případě MLM platí staré a léty prověřené pravidlo: "drž se ševče svého kopyta".

---------------
LEGÁLNÍ MLM: Mary Kay, Oriflame, Avon, Amway, Just, PartyLive, Vorwerk (viz. AOP)
NELEGÁLNÍ  "PYRAMIDY": Vanilla - „obchod“ se zlatými mincemi, H-System, Skyline, Leonardo VBC, Family G
!!! NEURČENO !!!: Organic Mission
----------------
Související odkazy

INFORMACE O MLM

- WIKIPEDIE - definice MLM
- ČLÁNEK: Fascinace: Svět síťového marketingu očima odborníků
- Umění klamu - autor: AIMANFASIL

ASOCIACE A SDRUŽENÍ PŘÍMÉHO PRODEJE

- ASOCIACE OSOBNÍHO PRODEJE ČR - česky http://www.dsa.org/
- DSA - Direct Selling Association - anglicky
- IDSEI - INTERNATIONAL DIRECT SELLING EDUCATIONAL INSTITUTE OF UAE - anglicky
- FEDSA - Federation of European Direct Selling Associations - anglicky
- WFDSA - World Federation of Direct Selling Associations - anglicky
SYSTEM   14:51:30 05.10.2019
Automaticky generovaná zpráva:
Tento klub byl vyjmutý z kategorie Tlející kluby (kluby určené k likvidaci).
PAULSMITH   09:20:45 26.07.2016
SELMO [ 14:55:49 25.07.2016 ]: Ne, proto byl přesunut do Tlejících klubů :2)
SELMO   14:55:49 25.07.2016
chodí sem vůbec ještě vůbec někdo ???
SYSTEM   21:51:05 04.05.2016
Automaticky generovaná zpráva:
Tento klub byl přesunutý do kategorie Tlející kluby (kluby určené k likvidaci).
V případě zájmu o oživení klubu, kontaktujte prosím administrátora této kategorie: HOFY.
TOJENUDA   10:45:57 09.01.2014
ME2D [ 00:20:04 09.01.2014 ]: jj, taky jsem to již viděl. Zajímavé
TOJENUDA   18:47:20 08.01.2014
tvl, i tady je debata o MLM? ::D wow. Taky tu jsou děsně chytrý, kteří to neviděli ani z jedoucího vlaku? ::D
SKLADKAJAKU   10:13:28 18.10.2012
shanim nekoho, kdo pracuje pro amway v okoli liberce. ozvete se mi do posty, pls
SILWIEN   13:30:03 13.05.2012
PAULSMITH [ 16:42:56 12.05.2012 ]: Nadměrná horlivost je ke škodě věci, s tím naprosto souhlasím::) U Oriflame jsem taky dostala brožuru o tom "Jak získávat kontakty" a je postavená na hodně drzé vnucování. Ale neřídím se jí ani já, ani nikdo z mých známých prodejkyň, a naštěstí nikdo netrvá na tom, abych se tím řídila. Ale asi je něco jiného, když to člověk dělá jako "mls" (vedlejšák vedle zaměstnání), nebo se tím živí a když neprodá, tak nejí... Myslím, že trvá pár let, než MLM přirozeně vyroste natolik, že člověka uživí, ti "vnucovači" jsou podle mě ti, kteří zbaštili blábol o rychlém zbohatnutí a "lámou to přes koleno", proto že věří, že víc úsilí znamená vyšší prodej... Já věřím, že míň je někdy víc, a zkušenost mi to potvrzuje::)
OKSAJ   19:16:34 12.05.2012
PAULSMITH [ 16:42:56 12.05.2012 ]: S tím, že to lidi ku**í souhlasím. Ale dalo by se říct, že to lidi ku**í všude.
S TF jsem se setkal taky a dobrý dojem to na mě moc neudělalo (byl jsem osloven na FB) a ta starší paní to na mě vybalila s docela velkým elánem, což mi připomínalo přesně ten typ, který používají ti lámači, co dělají pyramidy. Ale na druhou stranu, kdo sedí furt u kompu a má pár známých, co by rádi za 5000,- udělali komunikační revoluci, tak to muže být dobrý způsob.
GoldenBiz vidím poprvé. Zkoukl jsem počáteční prezentaci a připadá mi to jako domácí multilevlík, který muže fungovat a pro konzervaticve je ideální. Minimum práce, skoro nic není potřeba, jen mě trochu štípe ta podmínka minimálního odběru, ale pro ty co budou chtít vydělávat víc asi trochu nedostačující. Navíc tam nevidím možnost reklamace zboží, kdyby přišlo třeba poškozené a oproti Amway znám kvalitu. Taky na tom, kupovat výrobky neznámých značek nevidím nic špatného. Koupím jednou a když se mi nebude libít, už nekoupím. Když je navíc možnost získat peníze zpět, tak co riskuju.. Navíc po propočtu ceny za dávku, nikoliv cenu za balení příjdou kolikrát levněji, než ty z běžných obchodů. A  taky mi trochu chybí ta ekologie, protože zboží z Amway mám vyzkoušené a proto ho nadále odebírám..
PAULSMITH   16:42:56 12.05.2012
Vidím, že se to tu trochu rozběhlo. 
Líbí se mi přístup OKSAJe, asi se v něm trochu vidím. Snažím se na všechno dívat s nadhledem a každému říkám, že základ je zdravý rozum.

Ted já a MLM:
Začalo to lanařením od Amwayáka. Začal eshopem - jsem ajtak, prirozene me to zaujalo. Když jsme se sešli tak jsme resili sny, prani, touhy,... A teprve po pulhodině mého vyptávání na systém jsem se něco dozvěděl. Odešel jsem s cdčkem. skoro celý jsem zvládnul poslechnout. Ten člověk mi pak pořád volal, nabízel další cdčka... Kdyby mi dal čas, pravděpodobně bych dělal amway, ale svou horlivostí mě odradil... Po nějaké době přišla přítelkyně s tím, že našla něco skvělýho, ... dělá amway, dělá ho rozumně, nemá ráda přehnaně horlivé "nadřízené" (upline). To jest moje zkušenost s Amway...  Shrnu to: Myšlenka i produkty jsou dobré, ale lidi to pořádně kur*í...

Pak jsem se dostal k Talkfusion. Po prostudování: maskované letadlo... (což samozrejme neznamena, ze na tom nekdo nemuze vydelat, jen... nekdo proste bude posledni)

Nakonec jsem se usídlil u Goldenbiz.eu, která spíš než jako MLM vypadá jako provizní systém u internetového nákupního střediska. Po propočítání to musí být pořád výhodné nejen pro zákazníky, ale i pro provozovatele. Taky zde není nikdo nucen kupovat předražené výrobky neznámých značek (jako mi připadalo např. u amway), ale výrobky nalezitelných v běžných obchodech. Také zde nehledejte neomezený příjem, ale "nějakou kačku navíc"...

Diskusi ani konstruktivní kritice se nabráním.
ANGELIQUE   14:05:23 02.05.2012
Opět jsem trošku upravila anketu, a rozšířila portofolio možných odpovědí. Ostatně předpokládám, že to bude pokračovat, takže i ti co již hlasovali mohou své hlasování doplnit :22)
ANGELIQUE   14:03:48 02.05.2012
MELIE [ 08:34:47 02.05.2012 ]: Děkuji za obsáhlý příspěvek. :16) Také mám ráda přístup, který popisuješ. Člověk by se neměl zbavovat emocí, ale ani rozumu. Obojí by mělo být v rovnováze.
OKSAJ   13:20:57 02.05.2012
MELIE [ 08:34:47 02.05.2012 ]: : Děkuji za názor k mému postoji. ::)
Ale bych řekl pravdu, tak jsem tak trochu jiný MLMák. Vždycky jsem zastával spíš filozofii, že je třeba se na všechno dívat objektivně, se střízilvým pohledem a bez předsudků. Samozřejmě, je dobré si něco vyslechnout předem, ale nakonec je důležitý vlastní názor na základě vlastní zkušenosti. A pořád i dneska, co pořád něco analyzuju, ať už to jsou lidské vztaky, situace nebo způsoby vydělávání peněz, tak jsem ten největší bručoun a zatrplkec v okolí. Ničeho se nestraním, ale beru s nadhledem. A to slovní spojení: osvobozené blechy z blešího cirkusu, je naprosto geniální.. :) Dlouho jsem hledal výraz, jak popsat člověka, co se nadchnul docela rychle - nepřirozeně rychle a jel tzn. na vzduch, dokud ho nezastavila první slovní bariéra ::) (beru všechno moc racionálně)..
Na druhou stranu jim ale nemužu mít nic za zlé. protože mt nadšení ať už do čehokoliv je náhodu super. Každý to zná - z toho, co si nejvíc užívá ;:)..
Takže pokud mají systém, co je dovede k neomezenému pasivnímu příjmu, a vidí v tom svojí cestu, tak proč ne. Většina lidí, jak ty píšeš je akorat unavená a strhaná z toho, že si ještě sami nevytvořili vlastní rytmus práce a proto jsou mnohdy už po dvou měsících na dně se silami. Vybudovat pasivní příjem v MLM je tak trochu běh na dlouhou trať po malých krůčcích a je třeba věci dělat správně. Takže je důležité rozložit síly a proto je mi docela líto lidí, kteří se nadchli (závidím jim,protože sám na sobě to neumím tak dobře - jsem realista a představy jsou pro mě  tak trochu náročné bez reálného podkladu a plánu, co a jak), ale pak ty lidi něco převálcovalo. Kdyby trochu zvolnili, našli mezery ve svojem stylu a doplnili je o to, co je nejlepší dělat, není možné, aby se to nepovedlo, když to dokázal už někdo před nimi.
Takže nadšení je fajn, ale když mě někdo chtěl zasponzorovat nadšením,tak neuspěl. První semiinář, kam jsem jel mě totálně odradil. Přispívalo se tam na charitu a já se jen rozhlížel a nasraně si říkal: Na co si to tu ti lidi hrajou!
Ale viděl jsem v tom cestu pro svoje plány a baví mě pomáhat ostatním, tak jsem se regnul...a nelituju..
Ale nechtěl jsem, aby se mě moc dotýkali, protože to mi vadilo..zůstal jsem ve svojem světě, zůstal jsem to já, ale využívám toho, co se mi nabízi..proč né že, když to má opravdu smysl..
MELIE   08:34:47 02.05.2012
OKSAJ [ 07:59:25 28.04.2012 ]: Čtu Tvé příspěvky a musím říct, že jsi jeden z prvních MLM lidí, kteří to umí brát bez emocí a opravdu pragmaticky. Ikdyž MLM až tak nefandím (snažím se podporovat spíš lokální výrobce a sedláky a některé věci si vyrábím sama - cestu "budoucnosti", jak nazýváš MLM, osobně vidím spíš v jisté soběstačnosti a spolupráci místních) a nenechala bych se jentak zlanařit, to, jak to podáváš Ty, je výborný :)) děkuju za lidi, kteří to berou taky takhle.

Kosmetické firmy jako Avon a Oriflame - to vnímám podobně jako Silwien, ikdyž se nezúčastňuju a výrobky už rozhodně nekupuju, na téhle úrovni mi to přijde v pohodě.
Od Justu znám prodejce na nejnižší úrovni i na velmi vysoké a musím říct - že "makají" i na té opravdu vysoké. Neslibují "pasivní příjem", když už neprodávají zboží, rozdělují práci a organizují, a je s tím, co vím, snad větší únavná makačka, než to "jen" prodávat, takže peníz je zasloužený.  A výrobky výjimečně koupím, sice jsou drahé jako pes a české nejsou, ale konkrétně ty kosmetické mi vždy přišly velmi kvalitní.
S dalšími mám málo zkušeností či žádné, vyjma Amway. Kdo nechce číst negativní nasranázor, nechť nečte dál :D Kdysi jsem uvažovala o přidání se, prolézala informace a sortiment, ale dnes jsem moc ráda, že jsem nekývla.
Co je platný, že mají výbornou ekologickou domácí chemii a taky i kosmetiku, když všichni prodejci, se kterými jsem měla tu čest osobně se setkat, mi jen dokázali, že jsou zblblé ovce. Jestli tohle Amway fakt schvaluje a ještě to prudukuje, tak teda těpic, zavání to sektou a to hodně.
Věřím, že určitě nejsou takoví všichni, ale ti, co znám - z milých lidí se stali "osvobozené blechy z blešího cirkusu", mluvící jen o svém byznysu, o tom, jak pomáhají ostatním plnit jejich sny, jak JEDNOU vydělají a budou mít PASIVNÍ příjem a pořídí si svůj vizualizovaný sen. Ze srdce jim přeji, aby docílili toho, o čem sní, ale štvou se jak koně už delší dobu a jsou rádi, když zaplatí aspoň nájem. Otázka je, zda se to změní.
K cti jim však slouží to, že vypadají fakt šťastně. Ale za jakou cenu? Cesta ke štěstí přes poslouchání hodin  povídaček jejich guru s diamantovým náramkem a řečmi o Bohu?
Znáte nějakého seriózního NORMÁLNÍHO aktivního amwayáka nebo jste jím sami? Ráda bych změnila názor.
AIMANFASIL   13:37:13 29.04.2012
SILWIEN [ 23:46:54 28.04.2012 ]: Pěkné! ::)
ANGELIQUE   01:37:58 29.04.2012
SILWIEN [ 23:46:54 28.04.2012 ]: Tak myslím, by to mělo i fungovat. :) Velmi děkuji za tento příspěvek.
SILWIEN   23:46:54 28.04.2012
Já dělám Oriflame::) Pro MLM jsem se rozhodla proto, že se chci naučit obchodovat, pokládám to za velmi užitečnou dovednost, a začít na malých obchodech v řádu desítek korun je dobrá škola. Zatím jsem s tím spokojená, za 2 měsíce mám 10 objednávek, neregistrovala jsem zatím nikoho. Za svoji registraci jsem nedala ani korunu, (normálně to stojí 99Kč, ale byla na to akce::)) a holka, která mě zaregistrovala, za mě dostala sadu katalogů::D (které rozdala ve své skupině, tolik jich nepotřebuje). Takže není pravda, že by MLM fungovalo na principu lovců lebek, kdy kořist platí a lovec vydělává::D Až naznám, že už to dělat nechci, tak prostě přestanu objednávat, moje členství po šesti týdnech padne do "spícího" a po roce zanikne, aniž bych se musela nějak odregistrovávat.

Co se mi na MLM líbí? Hlavně to, že každý začíná na stejné startovní čáře::) V zaměstnání je to tak, že někdo začíná jako dělník, někdo jako asistent, a někdo (s lepším vzděláním) začíná rovnou jako střední management. V MLM začíná každý jako začátečník, bez zákazníků, bez zkušeností, prostě od píky, a záleží jen na něm, jestli u toho zůstane, nebo se někam vypracuje. Dělám to vedle zaměstnání, někdy mám čas, někdy nemám, sama si určím, kolik času tomu chci věnovat. Obecný názor na MLM je, že v něm člověk MUSÍ něco dělat. Nevím, jak je to u jiných společností, (proto jsem se ptala), Oriflame mě dosud k ničemu nenutil (a nemám pocit, že by chtěl začít). Jenže samozřejmě, kdo nic nedělá, ten nic nedostane, pokud někdo očekává, že v MLM padá z nebe mana, bude zklamán::D Dělám to dost "na pohodu", a proto postupuji pomalu, je to pro mě příjemnější, než se stresovat a tlačit na pilu, mám čas přemýšlet o tom, jak co udělat, i o tom, co bylo dobře a co špatně. Trochu mě mrzí, že většina výukových akcí je v pracovní době, musela bych si vzít dovolenou, abych na ně mohla. Zajímaly by mě, ale zatím jsem na žádné nebyla...

A abych potěšila i odpůrce MLM, mohu vám poradit, jak setřást dotěrného agitátora, který vás chce mermomocí registrovat. Zeptejte se, jestli ta firma dává i na dluh a za kolik;:) On je totiž člověk, který vás zaregistroval, zároveň ručitelem vašeho případného dluhu u firmy::P (a to je důvod, proč bych se nehnala do registrace náhodných kolemjdoucích;)) 
AIMANFASIL   22:07:56 28.04.2012
OKSAJ [ 21:34:35 28.04.2012 ]: Člověk, kterej přednáší Amwayákům. Uvnitř Amwaye je to velký zvíře. Byl jsem na dvou jeho přednáškách. Spíš než přednáška to bylo takový divadlo kombinovaný s takovým lehkým výplachem mozků. Doporučuju absolvovat.
OKSAJ   21:34:35 28.04.2012
AIMANFASIL [ 21:28:18 28.04.2012 ]: Tak pokud finanční samostatnost není pro tebe, tak se ideami MLM ani nezabývej.. Tak asi to jen kosmetická změna je. Tak moc jsem po tom zase nepátral.
Kdo je to Čížek?
1 / 6

Prodej a vykup aut